Facebook Pay ve Özellikleri

Kullanıcıların merak ettiği konulardan birisi Facebook Pay olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu konuda Facebook Pay’dan bahsetmek istiyoruz.

Facebook, günümüzün en sık kullanılan uygulamalarından birisi olarak bizlerin karşısına çıkıyor olmakta. 2 milyar aktif kullanıcıya ev sahipliği yapan platformda pek çok özellik de bulunuyor. Meta şirketinin sahibi olan Mark Zuckerberg, kullanıcıların tek bir platformda pek çok özelliğe erişim sağlayabilmesi için Facebook, Instagram ve WhatsApp’a bu zamana kadar birçok özellik eklemiş durumda. Bunlar arasında insanlarla grup kurma, oyun oynama, sohbet etme, görüntülü görüşme, video izleme, ürün satın alma ve yemek sipariş verme yer alıyor. Bu özelliklerin yanı sıra bir de Facebook’un sunmuş olduğu Pay özelliği bizleri karşılıyor.

Facebook Pay Nedir?

Facebook’un finansal araçlarından birisi olan Pay, ödeme aracı olarak yer alıyor. Ödeme yapmayı sağlayan bu uygulama, Facebook üyelerinin Facebook üzerinde ödeme işlemi gerçekleştirmesi için bulunuyor. Pek çok alanda kullanılabilen bu sistemin kullanıldığı alanlarda birisi reklamlar olarak açıklanabilir. Kullanıcılar reklam alırken Facebook Pay aracı sayesinde ödeme yapıyor. Bunun yanı sıra daha pek çok alanda bu araçtan yararlanmak mümkün. Buna birazdan değiniyor olacağız.

Facebook Pay Nasıl Kullanılır?

Facebook Pay’ı kullanmak oldukça basit. Öncelikle bir alışveriş yapmak veya sponsorlu gönderi paylaşmak gerekiyor. Ödeme yapma sırasında kart bilgileri girilmeli ve bakiye yatırılmalı. Bunun yanı sıra doğrudan ödeme yapılabilir. Ödeme sonrasında bu araç kullanılmış oluyor. Yani eğer Facebook’ta ödeme yapılacak ise ekstra bir işleme ihtiyaç duyulmuyor. Sistem otomatik bir şekilde aktif oluyor. Buna ek olarak bu özelliğin Messenger’da da kullanıldığını belirtelim. Facebook Pay ile birlikte kullanıcılar Messenger’da arkadaşına para gönderebiliyor.

Facebook Pay Özellikleri

Facebook’un popüler özelliklerinden birisi haline gelen Facebook Pay’ın pek çok özelliği bizleri karşılıyor. Öncelikle bu sistemin hangi alanlarda kullanılabildiğinden bahsetmek isteriz. Bu araç, gruplarda kullanılabiliyor. Kullanıcılar grupta satılan bir ürünü alırken Facebook Pay’ı kullanarak ödeme yapabiliyor. Bunun yanı sıra Marketplace üzerinde de ödeme aracı olarak bu uygulamadan faydalanmak mümkün oluyor. Facebook Pay’ın kullanıldığı alanlardan birisi de oyun satın alımı olarak açıklanabilir. Oyun veya uygulama içi satın alım için bu sistemden faydalanmak mümkün olmaktadır. Özelliğin kullanıldığı bir diğer alan bağış yapmak. Bağış yapmak isteyen bir kişi özellikten faydalanabilirken bununla beraber sponsorlu gönderi yayınlarken de bu özellik kullanılabiliyor.

Facebook Pay, sunduğu pek çok özellik ile kullanıcılarını sevindiriyor. Aracın sunmuş olduğu bir diğer özellik hareketler kısmının bulunması. Hareketler sekmesi sayesinde bir Facebook üyesi, ne harcadığını görebiliyor. Burada tarih ve ödeme miktarı hakkında bilgi sağlanıyor. Bir diğer özellik ödeme yöntemlerinin bulunuyor oluşu. Facebook kullanıcıları, birden fazla ödeme yöntemi ekleyerek istediği ödeme yöntemi ile herhangi bir noktada ödeme yapabiliyor. Bu da oldukça faydalı bir özellik olarak bizleri karşılıyor.

Facebook’un bu aracı ile birlikte kullanıcıların karşısına çıkan özelliklerden birisi düzenli ödeme sistemi olarak yer almaktadır. Kullanıcılar bu özellikten faydalanarak düzenli ödeme yapabiliyor. Herhangi bir konuda düzenli ödeme olabilir. Karşımıza çıkan bir diğer şey Facebook yıldızlar olarak belirtiliyor. Bu özellik, kullanıcıların yayından para kazanmasını sağlıyor. İzleyiciler yıldız satın alarak yayıncılara verebiliyor. Her bir yıldız 0,01 dolar ediyor. Yayıncılar yıldız istatistiklerine “İçerik Stüdyosu” üzerinden ulaşabiliyor. Özetle yıldızlar sayesinde Facebook’ta bir yayıncı para kazanabiliyor. İzleyiciler de istediği yayıncıya destek olabiliyor.