Gerçek Takipçi vs. Bot Takipçi

Gerçek takipçi vs. bot takipçi arasındaki farklar merak edilen bir konu olmakta. Bu konuda her iki türdeki farklılıklardan bahsetmek istiyoruz.

Instagram, öylesine büyük bir platform ki kullanıcılar bu platformdan faydalanırken daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek adına gönderi kalitesini arttırmakla kalmayıp takipçi hizmeti de alabiliyor. Gerçek takipçi ile bot takipçi ayrımı bazı sitelerde yapılabiliyor. Gerçek takipçi daha pahalı olurken bot takipçi daha ucuz bir fiyata satılıyor. Hatta arada çok ciddi fark olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğrultuda bu iki farklı tür arasındaki farklılıkları açıklamak gerekiyor.

Gerçek Takipçi vs. Bot Takipçi

Gerçek takipçi ile bot takipçi arasındaki farkı anlamak için öncelikle bir örnek verelim. Gerçek takipçiler alan bir kullanıcının hesabında bir süre sonra takipçiler ye almaya başlar. Bu hesap gerçek takipçilerle dolduktan sonra gönderi veya hikaye paylaşıldığında etkileşim daha yüksek olur. Bununla birlikte sayfa topluluğunu daha da yüksek seviyeye çıkarmak kolaylaşmaya başlar. Bot takipçi alındığında takipçiler aktif olmayacağı için gönderi etkileşimler daha düşük kalır ve bu durum sayfanın büyümemesini sağlar.

Gerçek takipçi vs. bot takipçi arasındaki belirgin farklardan birisi kişinin üzerindeki psikolojik etkisi olarak açıklanabilir. Gerçek takipçi hizmetinden faydalanan bir kullanıcının hesabı daha aktif olurken aynı zamanda daha çok etkileşim alır. Bununla beraber kullanıcı, bu işi daha mutlu yapacağı için daha verimli çalışmaya başlar ve bunun sonucunda sayfa daha çok büyümeye başlar. Eğer kullanıcı bot takipçi hizmetinden yararlanırsa bot takipçilerin sayfaya bir katkısı olmayacağı için kullanıcı üzülmeye başlayabilir ve sayfanın gelişiminde yavaşlama olabilir. Kısacası sayfa psikolojik olarak insanı etkileyebilir.

Bir diğer faktör etkileşim olarak açıklanabilir. Gerçek takipçi hizmetinde takipçiler gerçek insanlar olduğu için bir gönderi paylaşıldığında gönderiye ulaşmak mümkün oluyor. Aynı zamanda takipçilerin gönderi etkileşimlerini arttırmasıyla beraber yeni takipçiler de sayfayı kolaylıkla keşfedebiliyor. Bot takipçilerde etkileşimin artması mümkün olmuyor. Bunun sebebi bu hesapların aktif olmaması olarak açıklanabilir. Bundan dolayı gerçek takipçilerin yer aldığı paketleri kullanmak en mantıklı karar olacak.

Gerçek takipçi vs. bot takipçi konusunda bir diğer kriter olarak keşfet kriterini gösterebiliriz. Keşfet, öne çıkan gönderilerin yer aldığı bir alan. Bu sekmede kullanıcılar etkileşim oranı yüksek olan içeriklerle karşılaşıyor. Gerçek takipçi hizmeti alan bir kullanıcı daha yüksek etkileşimlere ulaşabileceği için kişinin gönderisi keşfette diğer kullanıcılara gözükebilir. Bu da daha fazla etkileşim anlamına geliyor. Bot takipçi ile hesabının takipçi sayısını arttıranlar için ise böyle bir durum bulunmuyor. Çünkü botlar gönderileri takip etmiyor. Yalnızca takipçi sayısını arttırmak için bu hizmet alınabiliyor.

Bu hizmetler arasındaki farklardan birisi de doğal takipçi artışı olarak belirtilebilir. Gerçek takipçi hizmetinden faydalanmak doğal takipçi alımını da hızlandırır. Gerçek takipçilerin gönderi ve hikaye etkileşimleri sebebiyle keşfete çıkan gönderiler daha fazla gönderi etkileşimi sağlarken bununla birlikte takipçi sayısında da artış yapabiliyor. Keşfetten gönderi ile karşılaşan bazı kullanıcılar gönderiyi beğendiği takdirde sayfayı takip etme eğiliminde bulunabilir. Bot takipçilerde etkileşim olmadığı için takipçi artışı yaşanmaz.

Gerçek takipçi vs. bot takipçi konusu ile ilgili son olarak takipçi düşüşünden söz etmek gerekiyor. Bot takipçi alanların takipçi sayısı bir süre sonra hızla düşüş yaşayabilir. Yani takipçilerin büyük bir kısmı kaldırılabilir. Çünkü bot takipçiler Instagram radarına takılıp yasaklanabiliyor. Gerçek takipçi hizmetinde ise düşüş daha az olabiliyor. Çünkü gerçek kullanıcılar hesabı takipten çıkabilir.