Instagram Akış Sistemi Nedir?

Instagram akış sistemi hakkında bazı kullanıcılar bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Instagram kullanıcılarına sunulan bu özellik adeta altın niteliğinde.

Günümüzün en önemli uygulamalarından birisi haline gelen Instagram önemli özelliklere de sahip olmasıyla kullanıcıların üzerindeki psikolojiyi olumlu hale getirmeye çalışıyor. Platformun özelliklerinden birisi olarak akış sisteminden söz edebiliriz. Instagram’ın sunmuş olduğu bu sistem kullanıcıların güncel ve etkileşim almış gönderilere ulaşabilmesini sağlıyor. Oldukça önemli bir sistem olan akış sistemiyle ilgili değerli bilgiler almak gerekiyor.

Instagram Akış Nedir?

Instagram akış sistemi mantığı öncesinde bu sistemin tam olarak ne olduğundan bahsetmek gerekir. Akış sistemi, Instagram uygulaması başlatıldığında kullanıcıların karşılaştığı ilk alan olarak belirtilebilir. Bu alanın amacı, yeni ve etkileşimi yüksek gönderilerin gösterilmesi. Genel olarak etkileşim almış gönderiler burada yer alıyor olsa da bunun yanı sıra kullanıcının takip ettiği düşük etkileşimli gönderiler de burada bulunabilir. Kısacası Instagram akış sistemi, güncel gönderilere ulaşmak amacıyla bulunan bir sisteme ev sahipliği yapıyor.

Instagram Akış Sistemi Nasıl Çalışır?

Instagram akış sistemi ile ilgili o önemli konuya değinelim. Bu sistem, farklı algoritmalarda çalışabilir. Instagram algoritması, daha çok güncel ve etkileşim dolu içerikleri öne çıkarmayı istiyor. Özellikle bir kullanıcı Instagram’ı kullanırken eski gönderilerden çok yeni gönderilerle karşılaşır. Mümkün oldukça olay bu şekilde gerçekleşir. Instagram uygulamasında akış sekmesinde dolaşırken yüzlerce kullanıcı takip ediliyor olsa da genel olarak 15 - 20 kullanıcının veya daha az sayıda takipçinin daha çok ön planda olduğu da görülebilir. Bu gibi durumlar algoritma ile ilgili. Bazıları bu algoritma yüzünden bazı takipçilerden gelen paylaşımları fark etmeyebiliyor ve bu duruma tepki gösterebiliyor fakat Instagram ekibi, sistemi bu şekilde geliştirmiş durumda.

Instagram’ın sunmuş olduğu önemli bir özellik olan bu algoritma, aslında oldukça fayda sağlıyor. Çünkü algoritma sayesinde kullanıcı karmaşa ile karşılaşmıyor, genel olarak önem gösterdiği kullanıcıların gönderileri ile daha fazla karşılaşmış oluyor. Instagram akış sisteminin en önemli özelliklerinden birisi de bu olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bunu şu şekilde açıklamak istiyoruz. Bir kullanıcı eğer sevdiği bir takipçinin hesabındaki gönderileri sık sık inceliyor ise ve etkileşim gerçekleştiriyorsa bu durumda ana sayfada bu hesabın yaptığı paylaşımlar üst sıralarda yer almaya başlıyor. Hesap üzerinde etkileşim olmasa bile gönderileri incelemek dahi etkileşim sağlıyor. Kullanıcı, hangi hesaplar ile daha fazla etkileşim kurarsa o hesapların gönderileri ile daha sık karşılaşır.

Instagram akış sistemi doğasına baktığımızda bu konuda oldukça önemli bir işlev sunuyor. Çünkü kullanıcılar akış sistemi sayesinde sevdiklerinin neredeyse her paylaştığı gönderisi ile karşılaşabiliyor. Hikaye sisteminin de bu mantıkla yürüdüğünü belirtmek istiyoruz. Kullanıcının sıklıkla takip ettiği hikayeler ön planda olur, diğerleri sonlara eklenir. Akış sisteminin bu şekilde olmasının amaçlarından birisi kullanıcının Instagram’da daha aktif vakit geçirmesini sağlamak. Kullanıcıların önüne seveceği şeyleri daha fazla çıkaran Instagram, bu sayede ilgi çekmeye çalışan bir platform oluyor.

Instagram’ın sunmuş olduğu akış sisteminin bir diğer kriteri etkileşim olmakta. Bir sayfada eğer kullanıcının ilgi alanına göre paylaşım yapılırsa bu doğrultuda kullanıcının önüne bu gönderi çıkabiliyor. Kullanıcı, o hesapla sık sık iletişim kurmuyor olsa dahi böyle bir olayın yaşanma ihtimali bulunuyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi bir kullanıcı sevdiği bir sayfada etkileşim olmasa bile o gönderilerle karşılaşabilirken aynı zamanda etkileşim olan gönderilerle de karşılaşabiliyor. Instagram akış sistemi buna ek olarak gelecekte yeni algoritmaya geçebilir. Yeni algoritmaya göre kullanıcılar ilgi sırasına veya güncel içeriklere göre sıralama yapabilir.