Instagram Bildirimleri Kapatma

Instagram bildirimleri kapatma konusunda bilgi almak isteyen pek çok kullanıcı mevcut. Bu konuda bilgi vermek gerekiyor.

Günümüzün en büyük platformlarından birisi haline gelen Instagram, kullanıcıların da gözdesi olmuş durumda. Facebook kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasa da ülkemizde büyük bir popülerliğe sahip olan Instagram’da bazıları rahatsız edilmekten hoşlanmayarak bildirimleri kapatmak isteyebilir. Bu konuda yapılması gereken birkaç adım ile bu sorunun kökten çözülmesi mümkün oluyor. O zaman ne duruyoruz? Gelin konuya giriş yapalım.

Instagram Bildirimleri

Instagram bildirimleriyle ilgili kullanıcıların bilmesi gerektiği pek çok şey bizleri karşılıyor. Bunlardan birisi bildirimlerin ne olduğu. Instagram bildirimleri, Instagram kullanıcılarının bazı durumlardan haberdar olmasını sağlıyor. Bu bildirimler sayesinde kullanıcı öğrenmek istediği şeyler hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Örneğin bir kişi çok sevdiği birinden mesaj bekliyor. Mesaj geldiği anda bildirim geliyor. Bu şekilde özellik oldukça faydalı oluyor.

Bildirim sisteminde pek çok bildirim türü yer alabiliyor. Örnek vermek gerekirse direkt mesaj bildirimleri sayesinde kullanıcı farklı bir kullanıcı tarafından mesaj aldığında bildirimlerle kimden mesaj geldiğini anlayabiliyor. Bir diğer bildirim türü beğeni olarak açıklanabilir. Bir kullanıcı beğeni aldığında beğeni aldığına dair bir bildirim ile karşılaşıyor. Bunun yanı sıra yorum, yorum beğenmesi ve bulunulan içeriklerdeki beğenme ve yorumlar gibi daha pek çok bildirim özelliği bizlerin karşısına çıkıyor.

Instagram Bildirimlerini Kapatma

Instagram bildirimlerini kapatmak için karşımıza pek çok yöntem çıkıyor. Öncelikli olarak SMS ve e-posta bildirimlerinin nasıl kapatılacağından söz etmek istiyoruz. Bunun için profilden ayarlara girilmeli ve ardından “E-posta ve SMS” sekmesine girilmeli. Buradaki tikler kaldırıldığı takdirde bu bildirimler kapatılmış oluyor. Bu ekranda görüş, hatırlatma, ürün ve haber e-postaları için bildirimler yer alıyor.

Ayarlarda yer alan bir diğer Instagram bildirimleri sekmesi olan “Anında İlet Bildirimleri” ekranında kullanıcılar pek çok bildirimi kapatabiliyor. Bunlardan birisi olan beğenmeler kapatıldığında gönderi beğenmeleri ile ilgili bildirimler gelmemeye başlıyor. Bir diğeri olan yorumlar kısmı ise gönderiye yorum atıldığında gelen bildirimler. Bu da kapatıldığı takdirde kullanıcının gönderisine yorum yapılırsa bildirim almamaya başlıyor.

Sıradaki bildirim türü yorum beğenmeleri olarak yer almaktadır. Bu bildirimlerin kapatılması beğenmelerin bildirim olarak görünmeyeceği anlamına geliyor. Buna ek olarak Instagram kullanıcının etiketlendiği gönderilerdeki beğeni ve yorumları da gösteriyor. Kullanıcı, isterse bunları da kapatabiliyor. Karşımıza çıkan bildirim türlerinden birisi de takip istekleri olmakta. Kullanıcıya takip isteği geldiğinde kullanıcı bu şekilde bildirim alabiliyor. Bu bildirimlerin kapatılmasıyla beraber takip istekleri için bildirim alınmamaya başlanıyor.

Özellikle büyük topluluğa sahip olan Instagram hesapları çok fazla bildirim gelmesinden dolayı şikayetçi olabiliyor. Bundan dolayı bu yöntemlerin bilinmesi gerekir. Bir diğer bildirim türü direkt mesaj istekleri ve direkt mesajlar olmakta. Kullanıcı, başkasından mesaj isteği aldığında bildirim alırken bunun yanı sıra mesaj aldığında da mesaj bildirimi ile karşılaşabiliyor. Kapatılabilecek bildirimler arasında hatırlatmalar da yer alıyor. Hatırlatma bildirimleri, Instagram algoritmasının benzer gönderileri göstermesi için atılan bir bildirim. Kısacası Instagram kullanıcısının platformda daha aktif kalmasını sağlamak için atılıyor.

Instagram bildirimleri konusunda söylenecek daha çok söz var fakat hepsini bu konuya sığdıramayız. Diğerlerini özet geçmek istiyoruz. Bunlar arasında yeni kullanıcıların ilk gönderi ve hikaye bildirimleri, video görüntülenme sayısı, destek talepleri ve canlı videolar yer alıyor. Kullanıcı, bildirimleri tamamen kapatmak istiyor ise her seçeneğin ayarını “Kapalı” yaparak bu şekilde bildirimlerden kurtulabiliyor.