Instagram Hikaye Sistemi Hakkında Merak Edilen Sorular

Instagram hikaye sistemi ile ilgili bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Haydi, sizi bu konuda Instagram hikayelerinin derinliklerine götürelim.

Instagram, 2010 yılında kurulmuş olup kendini geliştiren bir sosyal medya platformu. Kendine has doğaya sahip olan bu uygulama 2012 yılından itibaren Facebook bünyesinde yer almaya başladı. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirilen Instagram, günümüzde hem masaüstü hem de mobilden girilebiliyor. Firma, mobilin yanı sıra masaüstü geliştirmeleri de yaparak masaüstü kullanıcılarını sevindirmeye çalışıyor. Güncel olarak iOS, Android ve Windows Phone desteğine sahip olan Instagram, yakın zamanda hikayeler özelliğine de kavuşmuştu. Bu sistemin içerisinde pek çok araç mevcut.

Instagram Hikaye Sistemi Nedir?

Hikaye sistemi, kullanıcıların geçici gönderi paylaşmasını sağlayan bir özellik sağlıyor. Bu içerik dikey boyutta olup 24 saatliğine akışta görünüyor. Hikaye içerikleri akış sekmesinde üst kısımda görünür. Bir kullanıcı hikaye eklemek için sol üst köşedeki “+” işaretine sahip profil görüntülü simgeye basması gerekiyor. Hikaye paylaşan bir kullanıcı normal gönderi paylaşmaya göre pek çok avantaja sahip oluyor. Çünkü Instagram hikaye sistemi sunduğu çeşitli araçlar ile birlikte kolay bir düzenleme imkanı sağlıyor.

Instagram Hikaye Sistemi ve Merak Edilenler

Instagram uygulamasında bizlerin karşısına çıkan hikaye sistemiyle ilgili sizlere bazı bilgiler vermek isteriz. Merak edilen sorulardan birisi nasıl hikaye paylaşımı yapıldığı. Bunun için öncelikle az önceki konu başlığında bahsetmiş olduğumuz yerden hikaye ekleme alanına giriş yapın. Bunun yanı sıra sol sekmeye kayarak da kamera aktif edilebilir. Sonrasında altta bulunan hikaye seçeneği aktif edilmeli. Bu seçenek aktif edildikten sonra fotoğraf veya video çekilebilir. İsteğe bağlı olarak galeriden seçim yapılabilir ve bu içerik düzenlenebilir. Ardından hikaye üzerinde gerekli düzenlemeler yapılmalı ve paylaşılmalı.

Instagram hikaye sistemi kullanmak isteyen bazı kullanıcılar belirli takipçileri için hikaye paylaşımı yapabilir. Bunun için “Yakın Arkadaşlar” özelliğinin kullanılması gerekiyor. Yakın arkadaşları belirlemek için profilde yer alan üç çizgiye dokunduktan sonra “Yakın Arkadaşlar” kısmına girilmeli ve buradan kullanıcılar eklenmeli. İşlem tamamlandıktan sonra hikaye paylaşırken paylaşmaya hazır olduğunda “Yakın Arkadaşlar” seçeneği aktif edilmeli. Bu şekilde hikaye yalnızca yakın arkadaşlarda görünür.

Hikaye sistemiyle alakalı kullanıcıların sıklıkla sorduğu sorular arasında hikaye sistemiyle beraber hangi araçların kullanılabileceği yer alıyor. Hikaye paylaşırken kullanılabilen araçlardan birisi yazı aracı olmaktadır. Bu araç sayesinde hikayenin üzerine yazı eklenebilir. Bunun yanı sıra bir diğer araç olarak müzik ekleme aracını önerebiliriz. Kullanıcılar 15 saniyeye kadar müzik ekleyerek hikayesini daha güzel hale getirebiliyor. Bir diğer özellik soru sorma özelliği. Hikayeyi görenler kullanıcıya soru sorabilir. Kullanıcı ise bu soruları cevaplayabilir. Bunun yanı sıra anket ekleme, test yapma, çıkartma yerleştirme ve efekt aracı gibi özellikler kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Instagram hikaye sistemi daha pek çok konuda kullanılabiliyor. Merak edilen sorulardan birisi bir hikayenin nasıl arşivlendiği veya arşivlenen bir hikayenin nasıl tekrardan kullanıcılara paylaşılabileceği olmakta. Bunun için profildeyken üç çizgiye dokunmak ve buradan ayarlara girmek gerekiyor. Ardından “Gizlilik” ve sonrasında “Hikaye” kısmına giriş yapmak gerekli. “Hikayeyi Arşive Kaydet” özelliğinin aktif olması halinde hikayeler arşivlenmeye başlanıyor. Bunun yanı sıra öne çıkan hikayeler özelliği ile beraber hikaye profilde sürekli görünebilir. Bunun için profildeyken öne çıkan hikayeler sekmesinde “+” işaretine basmak gerekir. Buradan istenen hikayeler istenen kategoriye eklenebilir. Kategori sistemi düzenli bir ekleme sağlar.