Instagram Videolar ile İlgili Merak Edilen Sorular

Instagram videolar sistemi ile birlikte Instagram üyelerinin bu sistem hakkında bilmek istediği çeşitli şeyler olabiliyor.

Instagram, kurulduğu dönemden bu yana hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Her geçen dönem daha da geniş bir aileye bürünen uygulama, her ne kadar zaman zaman sorunlar ile karşılaşsa da firma, bu sorunların üstesinden başarıyla çıktı. Instagram’ın sevilen özelliklerinden birisi olan video özelliği 3 farklı türde karşımızda yer alıyor. Bunlarla birlikte videolarla ilgili bilinmesi gereken pek çok şey yer alıyor.

Instagram Videolar Hakkında Bilgi

Instagram’ın bir özelliği olan video sistemi, kullanıcıların video izlemesini sağlayan bir araç. Instagram kullanıcıları ister video yükleyerek ister video izleyerek bu araçtan faydalanabilir. Instagram’da 3 farklı video sistemi bizlerin karşısına çıkıyor. Bunlardan birisi 60 saniyeden kısa videolar. 60 saniyenin altında bulunan videolar kısa videolar olarak karşımızda bulunuyor. Bu videolar ek bir pencere ihtiyacı bulunmadan ana sayfada izlenebiliyor.

Bir diğer video türü ise bizlerin karşısına uzun videolar olarak çıkıyor. Bu tür videolar 60 saniyenin üzerinde yer almakla birlikte ister 10 dakika ister 45 dakika ister 60 dakika olabiliyor. Yani bu konuda sınır oldukça yüksek. IGTV, uzun videoların gösterildiği bir alan olarak biliniyor. Instagram’da daha önce yer almayan bu özellik sebebiyle insanlar 1 dakikadan daha uzun videolar yükleyemiyordu. Artık bu sorun çözülmüş oldu.

Instagram videolar sistemiyle ilgili son olarak bizleri Reels özelliği karşılamaktadır. Reels, TikTok veya YouTube Shorts aracında olduğu gibi kısa video çekimi için geliştirilmiş bir özellik. Instagram kullanıcıları bu özellik ile beraber arka plana müzik ekleyebilir, birden fazla sahneyi birleştirebilir, efektler yerleştirebilir veya bunun gibi çeşitli şeyler deneyebilir. Bu özelliğin beğenilme sebebi özellikleri olmakta. Kullanıcılar kısa sürede muazzam bir videoyu izleyicilere sunabilir.

Instagram Videolar Hakkında Merak Edilenler

Instagram’ın bu özelliği ile ilgili merak edilen konulardan birisi nasıl video paylaşılacağı. Instagram’da video yüklemek için önce uygulamanın ana sayfasında “+” simgesine dokunmak gerekiyor. Sonrasında galeriden bir video yüklemek veya yeni bir çekim yapmak gerekir. Video hazır olunca gerekli düzenlemeler yapılmalı ve ardından paylaşılmalı. Instagram üyesi, videoyu paylaştığı sırada açıklama ekleyebilir, kişileri etiketleyebilir, konum eklemesi yapabilir veya videoyu bir diziye yerleştirebilir.

Oldukça kullanışlı olan Instagram videolar özelliği ile beraber bazı üyeler eklediği bir videonun başlığını ve açıklamasını yeniden düzenlemek isteyebiliyor. Bunun için videoyu açmak ve sonrasında üç noktaya basıp “Düzenle” seçeneğine ulaşmak gerekiyor. Sonrasında başlık ve açıklama girilmeli ve ardından video düzenlemesi tamamlanmalı. Bu şekilde videonun başlığı ve açıklaması güncellenebiliyor.

Merak edilen soruların yanında platformda paylaşılan videoyu Facebook’ta da paylaşmak bulunuyor. Bu soru ile birlikte kullanıcı 2 iş birden yapmak yerine tek bir iş yaparak Facebook ve Instagram’da videoyu paylaşmayı tercih edebilir. Instagram ekibi, bu konuda bir kolaylık sunmuş durumda. Bunun için öncelikle videonun yüklenmesi gerekiyor. Sonrasında gerekli düzenlemeler yapılmalı. Kullanıcı “Facebook’ta Paylaş” seçeneğini aktif ettikten sonra video otomatik bir şekilde Facebook’ta paylaşılıyor. Eğer hesap bağlı değilse hesabın Facebook ile ilişkilendirilmesi gerekir.

Instagram videolar aracından yararlanan kullanıcıların merak etmiş olduğu daha pek çok mühim soru bulunmaktadır. Sorulan sorulardan birisi videoların kimler tarafından görüldüğü. Eğer hesap herkese açık ise her kullanıcı videoya rahatlıkla erişebilir. Eğer hesap gizli ise yalnızca onaylı takipçiler videoyu görebilir.