YouTube Analiz Araçları

YouTube analiz araçları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu bilgiler sayesinde kullanıcılar daha iyi bir kanal yönetimine sahip olabilir.

Günümüzün en popüler web sitelerinden birisi olan YouTube, sunduğu pek çok avantaj ile kullanıcıların yanında yer alıyor. Bu avantajlardan birisi platformun para kazanma özelliğine sahip oluşu. Kullanıcılar platformdan para kazanmak istediğinde veya daha çok kitleye sahip olmaya çalıştığında analizi iyi yapmalı ve doğru kitleye hitap etmeli. Bunun için pek çok analiz aracı karşımıza çıkıyor.

YouTube Analiz Araçları Hakkında Bilgi

YouTube analiz sistemi, bir YouTube kanalının analizini gösterir. O kanalın ne durumda olduğu ile ilgili raporlar sunan bu sistem, sunduğu araçlar ile öne çıkıyor. Pek çok istatistiğe sahip olan YouTube Analytics, şu sekmelere sahip:

  • Genel bakış

  • Erişim

  • Etkileşim

  • Kitle

  • Gelir

YouTube Analiz Araçları ve Özellikleri

YouTube analiz aracıyla beraber kullanıcılar kanalı hakkında çeşitli raporlara ulaşabiliyor. YouTube, bu konuda o kadar çok ayrıntı tutuyor ki kanalı harika bir şekilde geliştirmek mümkün. Örnek vermek gerekirse izleyicilerin bir videoyu ne kadar süre izlediğini ve hangi sürede çıktığını görebiliyorsunuz. Bu sayede eksiklikleri anlayabiliyorsunuz. Tabii bunların ortalama bir değer olduğunu hatırlatalım. Tüm izleyiciler tek tek gözükmüyor, izleyicilerin ortalaması alınıyor.

Genel bakış sekmesinden başlayalım. YouTube analiz araçları arasında genel bakış sekmesinde birçok araç mevcut. Bunlardan birisi videoların genel performansı olmaktadır. Bu performans, kanalın yükselişini gösterir. Bir diğer araç en popüler videoların yer aldığı listeyi içerir. Bu sayede hangi videoların tuttuğu görülebilir. Gerçek zamanlı verilerin olduğu alanda ise son 48 saatlik performans ölçümü yer alır. En son videolar kısmında son videoların performansı görülürken hikayeler kısmında atılan hikayeler ile ilgili değerler belirtilir.

Bir diğer sekme olan erişim sekmesi ile beraber kullanıcılar pek çok araca sahip oluyor. Bunlardan birisi olan trafik kayağı türleri ie izleyicilerin içeriği nasıl bulduğu oransal olarak gösterilirken harici kısımda izleyicilerin videoya dışarıdan nasıl ulaştığı belirtilir. Bunun yanı sıra önerilen videolar, gösterimler, oynatma listeleri ve YouTube araçları da burada bulunuyor.

YouTube analiz araçları arasında etkileşim sekmesi de bizlerin karşısına çıkıyor. Bu sekme etkileşim ile ilgili bilgilere yer veriyor. En popüler videolar, en popüler oynatma listeleri, bitiş ekranına göre en popüler videolar, en iyi bitiş ekranı öğesi türleri ve popüler gönderiler bu aracın içerisinde bulunuyor. Örnek vermek gerekirse en popüler oynatma listelerinde popüler olan oynatma listeleri ön plana çıkıyor.

Bizleri karşılayan bir diğer sekme olan kitle sekmesinde birçok araç mevcut. Bunlardan birisi kitleyi büyüten videolar kısmı olmaktadır. Bu kısımda hangi videoların en iyi performansı gösterip topluluğa katkı sağladığı görülüyor. Bir diğer kısım olan izleyici kitlesinin YouTube aktifliği kısmında kullanıcıların hangi saatlerde daha aktif olduğu belirtiliyor. Bunlarla birlikte abone zil bildirimleri, yaş ve cinsiyet, abonelerden gelen izlenme süresi, kitlenin izlediği diğer kanallar, kitlenin izlediği diğer videolar, en çok görüntülenme sayısına sahip bölgeler ve başlıca altyazı dilleri burada yer alıyor.

YouTube analiz araçları arasında gelir sekmesi de bizlerle buluşuyor. Bu kısımda kullanıcılar gelirler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir. Bu kısıda aylık gelir, gelir kaynakları, işlem geliri, en fazla gelir sağlayan videolar ve reklam türleri bulunuyor. Örneğin gelir kaynakları kısmı YouTube kanalının hangi kaynaklardan ne kadar para kazandığını belirtir.