YouTube Arama Filtresi

YouTube arama filtresi pek çok kullanıcının profesyonel bir şekilde kullanmak istediği bir özellik. Bu filtre hakkında bilgi almak gerekiyor.

YouTube’un kullanışlı pek çok özelliği yer alıyor. Bu özelliklerden birisi olan YouTube arama filtresiyle ilgili anlatacak çok şey var. Bu özellik o kadar faydalı ki insanlar bu sayede video bulma konusunda daha hızlı olabiliyor. YouTube arama filtresine ek olarak bir de Google’ın YouTube’dan daha detaylı arama yapılabilecek bir filtresinden de söz etmeliyiz. Günlük hayatta insanların video aradığı doğrultuda bu özelliklere ihtiyacı bulunabilir. Bundan dolayı arama filtresiyle ve arama operatörleriyle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir.

YouTube Arama Filtresi Nedir?

YouTube arama filtresi, YouTube’da arama yaparken kullanıcıların daha az sonuca odaklanmasını sağlayan bir sistem sunuyor. Eğer daha detaylı arama yapılması gerekiyor ise filtre aracı sayesinde konuya daha rahat odaklanmak mümkün olurken aynı zamanda sonuçların sayısı azaltılabiliyor.

YouTube Arama Filtresi Nasıl Kullanılır?

YouTube arama filtrelerini kullanmak için aramaya bir ifade girmek ve sonrasında “Filtreler” kısmında istenilen filtrelemeyi yapmak gerekiyor. Filtreler oldukça ilkel görünüyor olabilir. Bu doğrultuda çözüm olarak birazdan öneri vereceğiz. Filtre araçlarından birisi yükleme tarihi olmaktadır. Kullanıcılar ister güncel zamandaki videolara ister daha eski videolara ulaşabiliyor fakat bu özelliğin oldukça kısıtlı olduğu görülüyor.

Bir diğer filtre aracı olarak bizleri tür karşılıyor. Tür kısmında video, kanal, oynatma listesi ve film yer alıyor. YouTube kullanıcıları, buna göre kendi istediği tercihi yapabiliyor. Karşımıza çıkan bir diğer şey süre olmakta. Üyeler, ister kısa ister uzun video seçerek bu şekilde tercih belirtebiliyor ve bu videolara ulaşabiliyor.

YouTube’un daha pek çok özelliği bulunuyor. YouTube arama filtresi araçlarından birisi özellikler olarak bizlerin karşısına çıkıyor olmakta. Burada canlı, 4K, HD, altyazılar, 360 derece ve 3D gibi pek çok özellik mevcut. Kullanıcı bu özelliklerden birisini seçerek daha detaylı bir arama yapabiliyor. Örnek vermek gerekirse Creative Commons videoları, telif yemeyen yani ücretsiz olarak kullanılabilen videolar. Kullanıcılar bu seçeneği belirttiğinde çıkan sonuçlar arasından istediği videoyu indirerek kendi videosunda düzenleyip kullanabiliyor. Bundan dolayı bu lisans kullanıcılar için oldukça önemli bir değere sahip.

Bir diğer araç sıralama ölçütü olarak bizleri karşılıyor. Burada yer alan 4 farklı seçenek mevcut. Varsayılan olarak alaka düzeyi ön planda. Bir diğer seçenek olan yüklenme tarihi ile birlikte YouTube üyeleri yüklenme tarihine göre sıralama yapabiliyor. Karşımıza çıkan bir diğer tercih olan görüntülenme sayısı, videoları buna göre sıralarken derecelendirme ise izleyicilerin beğeni sayısına göre sıralanmaktadır.

YouTube arama filtresi her YouTube kullanıcısı için yeterli olmayabilir. Bunun için çözüm olarak Google arama motorunu gösterebiliriz. Google, günümüzün en popüler arama motorlarından birisi. Bununla birlikte bazı araçlara da sahip. Bu araçlardann birisi filtreleme araçları olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Eğer kullanıcı YouTube’da bir arama yapmak istiyor ise ve daha detaylı filtrelemeye ihtiyacı bulunuyorsa Google’ın operatör ve filtrelerini kullanabiliyor.

Bunun için öncelikle Google’dayken örneğin “Minecraft site:youtube.com” şeklinde bir arama yapmak lazım. “Site” etiketi bir arama operatörü. Bu operatör sayesinde YouTube videoları karşımıza çıkıyor olacak. Bu işlem sonrasında “Videolar” sekmesine girilmeli ve “Araçlar” kısmından filtreler kullanılmalı. Örnek vermek gerekirse “Zaman” kısmından belirli tarih aralıkları seçilebiliyor. Bu da insanların daha özel bir arama yapabilmesini sağlıyor. Arama operatörlerini kullanarak daha fazla detaya inmek mümkün.